Zamek w Wiśniczu – historia ukryta w murach
Nie trzeba być znawcą historii, by zachwycić się wiśnickim zamkiem i jego dziejami. Zbudowany w XIV wieku przez Jana Kmitę z rodu Szreniawitów, miał pełnić rolę obronnej rezydencji właścicieli okolicznych dóbr. Z biegiem lat warownia była rozbudowywana i wzmacniana. Zamek w Wiśniczu na przestrzeni wieków zmieniał właścicieli, przechodząc w ręce Barzów, Stadnickich, a w końcu Lubomirskich, którzy nadali mu prawdziwie reprezentacyjny charakter. Za panowania Stanisława Lubomirskiego zamek stał się jedną z największych magnackich rezydencji obronnych Rzeczypospolitej. Choć potop szwedzki i wielki pożar przyczyniły się do upadku zamku, XX-wieczne prace renowacyjne pozwoliły przywrócić mu dawny blask. Dziś budowla udostępniona jest turystom, którzy podczas zwiedzania mogą poczuć klimat minionych epok. A opowieści przewodników o codziennym życiu, zwyczajach i niezwykłych postaciach związanych z zamkiem sprawiają, że historia zamku w Wiśniczu naprawdę ożywa.
Zamek w Wiśniczu – ciekawostki i atrakcje
Zamek w Wiśniczu ma nie tylko bogatą historię, ale i swoje intrygujące tajemnice. Ile w nich prawdy? Tego dziś nie sposób rozsądzić. Mówi się na przykład o tureckich jeńcach, którzy po bitwie pod Chocimiem mieli pracować przy rozbudowie zamku. Według legendy, chcąc odzyskać wolność, skonstruowali skrzydła i skoczyli z zamkowego wzgórza. Ich próba zakończyła się tragicznie, zostały po nich kamienne kolumny rozstawione w okolicznych wsiach. Z zamkiem związana jest także opowieść o królowej Bonie, która często tam bywała. Podobno podczas balu zapragnęła wyjechać na gzyms wieży na osiołku – i uczyniła to bez strachu, ku zgrozie dworzan. A jakie atrakcje czekają na zwiedzających zamek w Wiśniczu? Można na przykład zajrzeć do sali balowej, kaplicy z kryptą Lubomirskich czy posiadającej doskonałą akustykę komnaty szeptów. W podziemiach z kolei zaaranżowano salę tortur z wystawą dawnych narzędzi, na dziedzińcu zaś działa Bastion VR, dzięki któremu można odbyć wirtualny lot nad zamkiem i zobaczyć go z zupełnie innej perspektywy.
Zamek Wiśnicz – zwiedzanie, cennik, praktyczne informacje
Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez okrągły rok. Warto wcześniej sprawdzić aktualne godziny otwarcia – różnią się one w zależności od miesiąca. W okresie zimowym obiekt jest otwarty krócej. Wstęp możliwy jest zarówno z przewodnikiem, jak i z audioprzewodnikiem – wejścia odbywają się co godzinę, a czas zwiedzania zależy od wybranej trasy. Jeśli chodzi o bilety na zamek w Wiśniczu, cennik jest zróżnicowany. W kasach dostępnych jest kilkanaście opcji, zarówno obejmujących podstawowe zwiedzanie, jak i dodatkowe atrakcje. Wstęp dla dzieci do lat 5 jest bezpłatny. To nie wszystko, co oferuje turystom zamek w Wiśniczu. Restauracja znajdująca się na jego terenie to idealne miejsce, by zatrzymać się na chwilę po spacerze po dziedzińcu. Wiśnicki obiekt posiada też udogodnienia dla rodzin z dziećmi, a tuż przy nim znajduje się bezpłatny parking. Wszystko to sprawia, że zwiedzanie jest wygodne i bezproblemowe – również dla osób, które odwiedzają Wiśnicz po raz pierwszy.
Zdjęcie: By Kawior - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21951551